Strona główna > Rodzaje papieru > Papier offsetowy

Papier offsetowy

papier offsetowyKażdy użytkownik drukarki atramentowej będzie lekko zawiedziony, jeśli będzie do druku używał zwykłego papieru offsetowego. Standardowy papier produkowany jest z drzewnej masy celulozowej z dodatkiem ligniny.

Jedynie papier z takiej wyższej kategorii będzie dodatkowo impregnowany z użyciem specjalistycznej smoły, tak by udało się uzyskać większą gramaturę. Papier taki będzie tani i przeznaczony jest raczej do ksero oraz drukarek laserowych. W druku atramentowym nie będzie jednak pozwalała na wysoką jakość i ukazanie wszystkich zalet druku w kolorze. Kropelki tuszu na powierzchni papieru offsetowego będą formować plamki, które następnie rozpływają się do wymiarów, które przewyższają odległość między dyszami.

papier offsetZ tego też powodu drukarka nie będzie osiągała wysokiej jakości w przenoszeniu kolorów. Dodatkowo kropelki tuszu będą głęboko wsiąkać w papier i tym samym wszystkie kolory wydruku będą wyglądały na przyciemnione. Dlatego raczej taki papier będzie się nadawał jedynie do wydruków dokumentów tekstowych, na których nie będzie dużej ilości ilustracji. Niektórzy producenci starają się obecnie walczyć z wydrukiem atramentowym na papierze offsetowym i wprowadzają mniejsze kropelki oraz tusze pigmentowe, ale mimo tego efekt nie jest jeszcze zadowalający.