Strona główna > Rodzaje papieru > Papier fotograficzny do drukarek

Papier fotograficzny do drukarek

papier fotograficznyDrukowanie na drukarkach atramentowych to dość specyficzny proces. Polega on bowiem na nanoszeniu tuszu na powierzchnię, więc logicznym działaniem było przygotowywanie papieru dwuwarstwowego. Dolna (wewnętrzna) warstwa to warstwa dość sztywna i wytrzymała, a zewnętrzna warstwa to warstwa absorbująca tusz, która pozwala na łatwe i solidne wydrukowanie dowolnych treści.

Z czasem jednak technologia drukowania atramentowego coraz bardziej się unowocześniała i zaczęto drukować rzeczy bardziej złożone, niż prosty tekst. Największa zmiana pojawiła się wraz z rozpoczęciem wykorzystywania takich drukarek w reklamie i marketingu, ogólnie rzecz biorąc do drukowania różnych grafik.

Potrzebny był lepszy papier i tak powstał papier fotograficzny, który w zasadzie papierem nie jest, lecz stanowi swojego rodzaju zaawansowaną serię specjalnych warstw z różnych materiałów chemicznych, w tym polimerów. Papier tak naprawdę istnieje tylko w samym środku. Na nim jest warstwa polimerowa blokująca wsiąkanie, na niej znajduje się główna warstwa absorpcyjna, a na samej górze jest jeszcze przepuszczająca tusz i światło warstwa ochronna.

papier fotoPapier fotograficzny wysokiej jakości cechuje się tym, że na najbardziej zewnętrzną warstwę nakłada się jeszcze różne chemiczne rozjaśniacze i utrwalacze, które pozwalają papierowi przybierać kolor idealnej bieli i poprawiają sposób przyjmowania przez niego tuszu. Jak można się spodziewać, taki papier dostosowany jest do pracy z konkretnymi tuszami, więc jeśli korzystamy z danego rodzaju drukarki, warto jest dobrać do niej zalecany rodzaj papieru, by uzyskać najlepszy efekt.