Klasy papieru

papier uniwersalnyPapier do urządzeń biurowych wydaje się być takim produktem, z którego wyborem nie będzie większego problemu. Ale jak się okazuje taki papier to tak naprawdę temat rzeka i trudno powiedzieć o nim w jednym krótkim wpisie. Dlatego tutaj ograniczymy się jedynie do białych papierów kserograficznych. Natomiast inne produkty takie jak papiery gloss, satynowane, ozdobne czy do zdjęć zostawimy na inną okazję.

Opisy w tym artykule będą się więc odnosić wyłącznie do standardowych papierów biurowych. Okazuje się, że papier papierowi nie równy i dlatego wybierając trzeba brać następujące kwestie pod uwagę. Między innymi ważny musi być dla nas efekt wizualny. Istotny jest tutaj wydruk wyraźny i żywy, który będzie dobrze kontrastował z kolorami. Chodzi o to, by uniknąć smug tuszu.

Druga ważna kwestia to przeznaczenie papieru a więc dokładniej co i w jakiej ilości ma być na takim papierze nadrukowane. Właściwości urządzeń biurowych także mają swoje znaczenie przy wyborze papieru. Zwracać można również na aspekty ekologiczne i miedzy innymi to czy papier jest wykonywany z surowca wtórnego oraz z lasów, które spełniają odpowiednie normy. Różne właściwości papieru muszą być dla nas ważne i muszą być zawsze brane pod uwagę.

Klasy papieru ksero

papier kseroPapier do ksero jest klasyfikowany według zasad, które już dawno były zaproponowane przez firmę Xerox. Umownie mówi się o białych papierach w klasach A, B oraz C. Klasa A jest najlepsza, B średnia a C ekonomiczna. W przypadku klasy A mamy papie ekstra biały w przypadku B biały, ale wtedy gdy nie jest obok klasy A a papier C biały, gdy nie ma obok klasy A oraz B.

Nie ma ścisłych parametrów, które pozwoliłby określić ten papier. Zawsze jednak najważniejsze będzie to, co dla nas istotne i jakość wydruków jaką chcemy uzyskiwać. Jeśli nie mamy do tego szczególnego przywiązania to może się okazać, że dzielenie włosów na czworo nie będzie dla nas tak ważne.