Strona główna > Właściwości papieru > Wykończenie papieru do drukarek

papier satynowyPowlekany czy niepowlekany?

W większości papierów, które używa się w życiu codziennym mamy niepowlekaną strukturę. Oznacza to, że nie ma tam specjalnej powłoki, która będzie gwarantowała lepszą wytrzymałość papieru. Papier powlekany ma powłokę, która będzie doskonale odzwierciedlała kolory i pozwoli na uzyskiwanie lepszego kontrastu. Dzięki temu będzie się nadawać do drukowania obrazów. Jeśli chcemy kupić papier powlekany powinniśmy sprawdzić czy będzie dwustronny, ponieważ taki pozwoli na ekonomiczny druk. W sprzedaży mamy także papier wodoodporny, który będzie miał powłokę chroniącą kartki i druk przed wodą.

Połysk czy bez?

Papier do drukowania zdjęć posiada specjalne wykończenie, które gwarantuje, że będzie można nadrukować tam zdjęcia. W sprzedaży znajdują się ryzy matowe, półmatowe oraz mające lekki lub wysoki połysk. Wybór powinien być podyktowany efektem jaki chce się osiągnąć. Pamiętać trzeba jednak o tym, że chcąc drukować kolorowe zdjęcia lepiej mieć papier z połyskiem. Jeśli wybieramy papier satynowy to raczej do druku kolorowego laserowego.

W dobrym papierze włókna powinny być rozprowadzone równomiernie. Ogólnie podczas wybierania będzie trudno to sprawdzić, ale jak rozpakujemy ryzę można to zobaczyć patrząc pod światło. Powinno być regularnie prześwitujące, jeśli są plamy to formacja jest słaba. Ogólnie ma ona znaczenie, szczególnie gdy chce się na całej kartce drukować obrazy albo zdjęcia. Papier z materiałów recyklingowanych nadaje się do używania na co dzień, ale zanieczyszczenia sprawiają, że nie można go używać do drukowania zdjęć. Sprawdzi się przy dokumentach.

Jasność

Jeśli chce się drukować obrazy albo zdjęcia to na pewno trzeba na tą kwestią zwrócić uwagę i wybrać taki papier, który będzie rzeczywiście biały. Tanie ryzy najczęściej mają papier beżowo-szary i o słabej gramaturze, dlatego nadruki nie będą dobre jakościowo. Jeśli chce się ustalić jasność można patrzeć na takie elementy jak współczynnik CIA.

papier dwustronnyNieprzezroczystość

Jeśli chcemy mieć dobry papier to powinniśmy sprawdzić czy pozwala on na przebijanie drukowanych zdjęć. Jeśli tak się dzieje, to znaczy że papier jest niskiej jakości. Jeśli nieprzeźroczystość jest 100% to można drukować na takim papierze dwustronnie.

Gładkość

Musimy pamiętać, że gładkość papieru będzie wpływać na jakość wydruków. Do określenia stosuje się skalę Bendtsena. Dotyczy on tego jak dużo powietrza będzie się przedostawać przez papier w określonym czasie. Zakres będzie tutaj wynosił od 50 ml na minutę do 1200 ml. Im większy będzie ten wskaźnik to tym gładszy będzie papier. Gładki papier to konieczność, jeśli chce się drukować zdjęcia czy półtonowe obszary. Zazwyczaj powlekany papier będzie znacząco gładszy niż ten niepowlekany. Natomiast najmniej szorstki będzie zawsze papier satynowany.