Strona główna > Rodzaje papieru > Typy papieru stosowane w drukarkach atramentowych

papier błyszczący glossKlasyfikacja papieru do drukarek to sprawa skomplikowana, ponieważ są to zawsze kwestie umowne. Obecnie opieramy się na klasyfikacji ustalonej przez największego gracza na tym rynku, firmę Epson, która wyróżnia 3 podstawowe typy papieru: matowy, lśniący i teksturowany.

Papier matowy (Matte)

Stosowany powinien być do wydruku obrazów w kolorach pastelowych, na których przejścia między barwami są miękkie. Matowa powierzchnia papieru nie odbija światła i dobrze się ją ogląda pod różnymi katami. Stosować można z nim tusze barwnikowe i pigmentowe. Gotowe wydruki posiadają dobra odporność na odbarwianie przez powietrze i promienie słońca. Szczególnie dobrze wychodzą wydruki pejzaży i portretów.

Papier błyszczący (Gloss)

Znakomicie prezentują się na nim materiały reklamowe stworzone z użyciem ostrych, krzykliwych barw. Połysk powierzchni papieru dodaje barwom dodatkowego efektu. Papier Gloss może posiadać powłokę mikroporową lub pęczniejącą. Jest to rozwiązanie problemu zbyt szybkiego drukowania w porównaniu z tym, jak szybko tusz jest w stanie wysychać na papierze. Warstwa mikroporowa składa się z cząsteczek tlenku glinu i kwarcu, które szybko pija tusz i pomagają mu wysychać. Na mikrosporach trzyma się dobrze i tusz barwnikowy, i tusz pigmentowy. Powłoki pęczniejące na papierze Gloss, jak sama nazwa wskazuje, pęcznieją pod wpływem wilgoci z tuszu, przez co tworzą nad zadrukowana powierzchnią specjalna warstwę ochronną. Ogranicza ona negatywny wpływ powietrza i słońca na uzyskaną wysoką jakość obrazu. Konieczne jest tutaj wykorzystanie tuszy barwnikowych, ale za to efekt jest naprawdę imponujący.

Papier teksturowy

papier teksturowyPapier typu teksturowego wykorzystywany jest przede wszystkim do drukowania dzieł artystycznych. W gruncie rzeczy niewiele różni go od papieru fotograficznego, czyli na zewnątrz posiada błyszczącą warstwę, a w środku twardy rdzeń papierowy. Jego wyróżnikiem jest to, że zagniecenia, jakie mechanicznie się na nim wywołuje, są w stanie imitować różne zaawansowane materiały, na przykład skórę lub tekturę. Zadrukowany papier typu teksturowego może sprawiać wrażenie, że posiada dodatkową objętość i jest bardziej wyrazisty.

Papier dwustronny

Osobną kategoria papieru do drukarek jest papier dwustronny. Tak jak inne papiery, składa się z prasowanych ze sobą różnych warstw i powłok. Różnica polega na tym, że wykonywany jest w sposób symetryczny, czyli obie jego strony pozwalają na uzyskanie maksymalnej jakości wydruku. Zakwalifikować go można też jako podtyp każdego z powyższych 3 typów papieru.