Strona główna > Właściwości papieru > Papier do drukarek – podstawowe właściwości

właściwości papieruFormat

Najważniejszą rzeczą jest zawsze format, czyli długość i szerokość każdej kartki. Najczęściej stosujemy papier A4 (210x297mm). W urządzeniach tworzących długie wydruki stosuje się też papier A3 (297x420mm), a w kserokopiach często wykorzystuje się format A5 (148x210)

Gramatura

Gramatura to waga papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy powierzchni arkusza. Jest ona ściśle związana z grubością, objętością i wytrzymałością kartki. Typowy papier biurowy ma gramaturę 80 g/m2. Często można znaleźć „papier do drukarki” o gramaturze nawet o 30 g/m2 niższej. Papier wyższej jakości ma gramaturę wyższą.

Grubość

Po prostu odległość pomiędzy spodem i górą płaskiego arkusza. Zależy od niej to, czy papier łatwo się zgina. Typowa karta papieru ma grubość ok. 110 mikronów.

Nieprzezroczystość

Chodzi tutaj głownie o to, by naniesiony na kartkę papieru druk dało się odczytać w różnych warunkach oświetlenia i by zwyczajnie nie był przezroczysty. Tekst nie powinien być też widoczny z drugiej strony kartki.

Gładkość

Szorstki papier źle wpływa na jakość wydruku, Im mniej drobnych kraterów na powierzchni kartki i im mniejszy jest każdy z nich, tym arkusz uznajemy za gładszy i tym samym lepszy.

ppaier kolorowyBiałość i jasność

Chociaż powyższe nazwy wydają się być swoimi synonimami i czasami nawet tak są traktowane, nie jest to ujęcie prawidłowe. Jasność jest wskaźnikiem mówiącym o tym, ile światła jest odbijane od kartki papieru, czyli jak dobrze będzie ona reprodukowała naniesione na nią kolory. Od papieru dobrej jakości powinno odbijać się co najmniej 80% promieni słonecznych, dzięki czemu odwzorowanie kolorów jest bliskie temu, jak wygląda sam tusz.

Białość z kolei jest odczuwalną przez człowieka kategorią bieli, czyli mówiąc prościej, określa, jak biała jest kartka papieru. Można to łatwo zauważyć kładąc obok siebie dwie kartki. Syntetyczny wskaźnik, którym badamy tę właściwość, to CIE. Im jest on wyższy, tym białość jest doskonalsza.