Strona główna > O Coworkingu > Ukryte zagrożenia wynikające ze zbyt długiego siedzenia

Ile czasu przeciętnie spędzasz siedząc na swoim biurowym krześle? Zastanów się dobrze, bo prawdopodobnie jest to znacznie więcej, niż myślisz. Przeciętna osoba dorosła w Wielkiej Brytanii siedzi ponad 7 godzin dziennie, czy to w pracy, czy w ogóle. Uważa się, że wraz z wiekiem czas ten wydłuża się do około 10 godzin.

Choć może się to wydawać niewiele, to biorąc pod uwagę, że doba ma 24 godziny, siedzenie przez 7 godzin jest uważane za siedzący tryb życia. Problem ten potęguje fakt, że większość z nas nie wykonuje wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych, więc siedzimy dłużej i nie robimy zbyt wiele, aby przeciwdziałać ewentualnym skutkom tego stanu rzeczy.

Wszystko to składa się na raczej niezdrowy obraz, niezależnie od tego, czy siedzimy przy biurku, czy nie.

Pracownicy biurowi są narażeni na zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych związanych ze zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że istotą pracy biurowej jest siedzenie przy biurku - na ergonomicznych krzesłach lub w inny sposób - i wykonywanie pracy przy komputerze. O ile od czasu do czasu można wstać i przejść się, o tyle większość dnia spędza się w pozycji siedzącej. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń i zachęca swoich pracowników do większej aktywności w miejscu pracy. Obejmuje to biurka o regulowanej wysokości, dostosowane do siedzącego i standardowego trybu pracy, metody aktywnego siedzenia oraz zachęcanie pracowników, aby po prostu więcej się ruszali, np. byli aktywni podczas przerw w pracy, a także robili regularne przerwy.

Jako pracownik, ważne jest, abyś usiadł, dosłownie, i zwrócił uwagę na te rady.

Powód? Istnieje kilka bardzo niepokojących ukrytych zagrożeń wynikających ze zbyt długiego siedzenia, niezależnie od tego, czy siedzisz w recepcji, czy w sali konferencyjnej na długim spotkaniu.

Zbyt długie siedzenie może

  • Zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę
  • drastycznie zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby serca lub inne choroby układu krążenia, takie jak zawał serca lub udar mózgu
  • wpływać na nastrój i zwiększać ryzyko wystąpienia depresji i lęku
  • Zwiększenie ryzyka otyłości i przyrostu masy ciała, co pociąga za sobą szereg innych skutków
  • podwyższenie ciśnienia krwi
  • skrócenie czasu życia
  • Zwiększenie ryzyka wystąpienia demencji w późniejszym okresie życia
  • Zwiększenie ryzyka wystąpienia DVT, czyli zakrzepu krwi w nodze
  • Zwiększenie ryzyka wystąpienia żylaków
  • Nadmierny nacisk na dolną część pleców, powodujący przewlekły ból
  • Utrata elastyczności i siły mięśni
  • Spowolnienie metabolizmu, co wpływa na poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i sposób, w jaki organizm rozkłada tłuszcz.

Czy musimy mówić dalej?

Aktywność w pracy jest zatem niezbędna, jeśli chcemy żyć długo i zdrowo. Powinieneś także zwiększyć ilość ćwiczeń fizycznych wykonywanych poza pracą. NHS zaleca około 150 minut ćwiczeń (umiarkowanych) tygodniowo, najlepiej wykonywać je w 10-minutowych seriach. Idealne są takie aktywności, jak spacer, pływanie czy jazda na rowerze, a poziom intensywności powinien być wystarczający, by spowodować lekką zadyszkę i szybsze bicie serca, ale nie do tego stopnia, by nie można było kontynuować rozmowy.

Pamiętanie o regularnym wstawaniu z biurowego krzesła siatkowego i robieniu czegoś innego pozwoli Ci się lepiej skoncentrować i pomoże Ci stać się bardziej aktywnym. Może to być współpraca i chodzenie wokół stołu, przedstawianie pomysłów, a nie siedzenie, lub przejście na drugą stronę biura do drukarki; cokolwiek działa na Twoją korzyść!

Chociaż niewiele możemy zrobić z samym faktem, że praca biurowa wymaga dużej ilości siedzenia, możemy wprowadzić w życie środki, które pomogą nam być tak aktywnymi, jak to tylko możliwe w ciągu dnia. Dzięki temu, wstając z tych tanich, nowoczesnych krzeseł biurowych i koncentrując się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, być może uda nam się przeciwdziałać niektórym szkodliwym skutkom, o których wspomnieliśmy wcześniej.