Strona główna > Dobierz papier do drukarki > Papier do drukarek laserowych oraz atramentowych, czyli w kilku słowach o multifunkcjonalności

drukarka atramenotwaDo tej pory tylko raz udało mi się trafić na osobę, która uważała, że papier biurowy jest jak opona: odpowiednią porą zamieniamy letnie na te zimowe. I lepiej nie mieszać pór roku. Kiedy jednak przyjrzymy się opisom papierów do drukarek, dojdziemy do wniosku, że producenci stawiają sobie za cel zapewnienie nam pewnej uniwersalności.

Oczywiście podają, że określony rodzaj papieru lepiej sprawdza się w kopiarkach i drukarkach laserowych, które cechują się naprawdę wysoką wydajnością. Jednocześnie stoją oni na stanowisku, że oferowany przez nich papier świetnie sprawdza się w różnych urządzeniach. Z całą pewnością tworzenie takich właśnie uniwersalnych produktów jest świetnym rozwiązaniem.

Papier, który przeznaczony jest do drukarek laserowych, musi doskonale znosić temperaturę wygrzewania. Ważne jest, aby nie przebarwiał się na krawędziach, co również się zdarza. Wymagania te związane są ze sposobem wdrukowywania proszku w papier: jest on jakby wprasowywany. Ważne jest również, aby cząstki tonera były przez papier przyciągane, a następnie zatrzymywane. Chodzi więc o to, aby idealnie dobrać włókna, sposób ich obróbki oraz wypełniacze. Tylko wtedy toner będzie osadzał się równomiernie, co wyeliminuje brudzenie lub wręcz ścieranie się elementów drukarki w czasie pracy.

Problemy, do których może doprowadzić stosowanie źle dobranego papieru

atrament do drukarkiStawiając na papier niższej jakości, musimy liczyć się z tym, że może on negatywnie wpłynąć na pracę drukarki. Jeżeli na przykład w czasie drukowania będzie on pylił, dysze drukujące mogą zostać zapchane. Pojawić mogą się również problemy z podawaniem papieru. Jeżeli papier będzie zbyt wilgotny, może falować lub się odkształcać w tych urządzeniach, które w czasie pracy wytwarzają naprawdę dużo ciepła. Pofalowany papier może z kolei się zacinać na skutek nieprawidłowej pracy finisherów. Jeżeli papier będzie charakteryzował się nadmierną gęstością oraz przezroczystością, to obniżeniu może ulec wydajność drukowania dwustronnego.

Warto dodać, że papieru niskiej jakości zużyjemy wtedy więcej niż papieru, który cechowałby się naprawdę wysoką jakością. Do tego dochodzi fakt przedłużania żywotności urządzenia: papier niskiej jakości sprawia, że urządzenie drukujące ulega szybszemu zniszczeniu. Wszystko za sprawą nadmiernego pylenia, które może zabrudzić cały system drukujący. Kiedy papier będzie chropowaty bądź znajdujące się w nim związki chemiczne będą parowały, uszkodzić mogą się rozmaite elementy drukarki: bęben, rolki pobierające oraz wałki utrwalające.